19 czerwca 2024
Chicago 12, Melborne City, USA
Dom

Jak zagospodarować trawnik w naszym ogrodzie

Trawnik jest niezbędnym atrybutem niemal każdego ogrodu, wiejskiego domu lub domku letniskowego. Mały trawnik dobrze wkomponowuje się w każdą przestrzeń i stanowi doskonałe tło dla elementów małej architektury. Jest również bardzo funkcjonalny. Dzieci i zwierzęta domowe uwielbiają szaleć na szmaragdowym dywanie, a latem urządzać pikniki i spotkania z przyjaciółmi. Dziś chcielibyśmy przedstawić kilka pomysłów i wskazówek, jak można pięknie zagospodarować trawnik w ogrodzie, oraz w jakie trawy ozdobne się zaopatrzyć.

Pomysły na trawniki

Jeśli chcesz mieć naprawdę ładny, zielony trawnik, musisz poświęcić mu dużo uwagi. Przed wysiewem należy wyrównać teren, aby nie było problemów podczas koszenia. Należy zawsze usuwać ścinki trawy, w przeciwnym razie na trawniku pojawią się żółte plamy. Nie należy zapominać o regularnym nawożeniu i spulchnianiu gleby.

Krawędzie trawnika odgrywają ważną rolę w jego wyglądzie. Jeśli trawnik nie jest obramowany, należy przycinać jej brzegi 2-3 razy w roku. Jeśli chcesz nadać trawnikowi efektowny wygląd, musisz zastosować krawężniki wykonane z kamienia, drewna lub cegły klinkierowej. Należy uważać, aby nie przeszkadzały podczas koszenia trawy. Albo kosić trawę obok nich za pomocą specjalnych podkaszarek i nożyc.

Małe trawniki można zaprojektować jako trawiaste zielone ścieżki, które wtapiają się w krajobraz. Wzdłuż nich można posadzić piękne kwietniki i rośliny doniczkowe. Na przykład trawę pampasowa ROSEA, która osiąga wysokość 160 cm i zapewnia niezbędne zacienienie trawnika.

Oryginalne pomysły na małe trawniki

Akcent centralny. Nadaj małemu trawnikowi nieregularny geometryczny kształt, wyraźnie zarysowany za pomocą cegieł klinkierowych.
Oryginalne koło. Jeśli zwykły, okrągły trawnik wygląda zbyt nudno, wystarczy usunąć mały segment. Przestrzegaj ścisłych linii i wyraźnego kadrowania.
Urokliwe tło. Żywopłot z bukszpanu i róż wzdłuż brzegu trawnika wygląda bardzo elegancko.
Asymetria. Asymetryczny kształt może być dobrym rozwiązaniem przy tworzeniu trawiastych ścieżek prowadzących do różnych części ogrodu.
Linia zielona. Wydziel dużą kompozycję z długim zielonym pasem dokładnie pośrodku.
Spokojne tło. Na tle niewielkiego trawnika ładnie wyglądają wszelkie elementy dekoracyjne.

Jak pielęgnować trawnik?

Aby trawnik był ładny, należy odpowiednio wcześnie usuwać chwasty. Najlepiej jest to zrobić wiosną, gdy gleba przeschnie, ale jest jeszcze dość wilgotna. Chwasty długo korzeniące się, takie jak mniszek lekarski i szczaw, można usuwać za pomocą specjalnego narzędzia ogrodniczego, które wydobywa cały korzeń.

Koszenie w odpowiednim czasie pomoże Ci uzyskać idealnie gładki i ładnie zielony dywan. W czasie letnich upałów nie należy przycinać trawy zbyt krótko. Krawędzie małych trawników, które są ograniczone rabatami kwiatowymi lub płytkami, można kosić podkaszarką lub nożycami ogrodowymi. Jeśli nie ma obrzeży, trzeba będzie wyrównać krawędzie kilka razy w sezonie za pomocą zwykłej łopaty. W okresach suszy trawa wymaga podlewania, do czego najlepiej użyć przenośnej konewki. 

Zostaw komentarz o tym

  • Jakość
  • Cena
  • Wsparcie

PLUSY

+
Dodaj pole

MINUSY

+
Dodaj pole
Wybierz Obraz
Wybierz Wideo
X